Įmonės istorija

1877 m.

ANTANAS GRICEVIČIUS

1877 m. Šiauliuose gimė Antanas Gricevičius. Jo tėvai Antanas ir Teklė Gricevičiai augino penkis sūnus. Aštuoniolikmetis Antanas išvyko į Vilnių ir įsidarbino šokolado fabrike „Viktorija“ pameistriu, o netrukus tapo meistru. Už pavyzdingą tarnybą 1902 m. gavo fabriko savininkų vardinę dovaną – sidabrinį, o vėliau ir auksinį laikrodį, kuriuos galima pamatyti Šokolado muziejuje. Dar dirbdamas Vilniuje, A. Gricevičius įsimylėjo ir vedė fabriko darbininkę Juzefą Petkevičiūtę, su ja vėliau grįžo į Šiaulius.

Antano Gricevičiaus „Rūta“
(1913–1940 m.)

1913 m.

SALDAINIŲ FABRIKO ĮKŪRIMAS

„Rūtos“ saldainių fabriko istorija prasidėjo 1913 m. Šiauliuose, kai 36 m. A. Gricevičius nedideliame mediniame name įrengė karamelės virimo katilą. Pirmieji darbininkai buvo patys savininkai – A. Gricevičius ir jo žmona Juzefa. To meto Lietuvoje daugumą verslo įmonių valdė kitataučiai, tad norėdamas pabrėžti saldainių dirbtuvėlės lietuviškumą A. Gricevičius pavadino ją tautinio augalo vardu – „Rūta“.

19141918 m.

Pirmasis pasaulinis karas

1915 m. prie Šiaulių artėjant Pirmojo pasaulinio karo mūšiams fabrikas buvo uždarytas. A. Gricevičius su šeima pasitraukė į Rusiją, vėliau Sankt Peterburge baigė konditerių kursus. 1917 m. A. Gricevičius su žmona ir pirmagimiais Vladu ir Marija grįžo į Šiaulius ir ėmėsi atstatyti beveik sunaikintą fabriką. Darbštaus ir energingo įkūrėjo pastangomis fabrikas pamažu augo ir plėtėsi.

1922 m.

Talentas, įvertintas apdovanojimais

1922 m. Kaune vykusioje Lietuvos žemės ūkio ir pramonės parodoje „Rūta“ pelnė pirmąjį aukso medalį. Vėliau A. Gricevičiaus konditerio talentas Nepriklausomos Lietuvos žemės ūkio parodose buvo įvertintas dar 4 aukso medaliais. „Rūtos“ gaminiai buvo apdovanoti ir tarptautinėse parodose: 1929 m. įmonė pelnė Didįjį prizą Italijoje, o 1931 m. – aukso medalį Didžiojoje Britanijoje.

1928-1939 m.

Tarpukaris

Tarpukariu įmonė suklestėjo. 1929 m. A. Gricevičius pastatė naują gamybinį pastatą su patalpa parduotuvei pagal žymaus architekto K. Reisono projektą. Tuomet fabrike jau dirbo 160 darbuotojų ir buvo gaminami net 300 pavadinimų saldainiai. Norėdamas išsiskirti konkurencingoje aplinkoje, fabriko įkūrėjas bendradarbiavo su geriausiais Lietuvos dailininkais ir poetais – jie padėjo įgyvendinti įdomiausius A. Gricevičiaus sumanymus ir padėjo sukurti unikalias pakuotes.

Nacionalizuota „Rūta“
(1940–1993 m.)

1940 m.

Antrasis pasaulinis karas

Antrojo pasaulinio karo metais „Rūta“ buvo nacionalizuota, todėl, kaip ir kiti saldainių fabrikai, sovietiniu laikotarpiu saldainius gamino pagal standartizuotas, visos Sąjungos mastu patvirtintas receptūras. Išskirtiniais atvejais įmonės specialistų sukurtas receptūras tvirtindavo speciali institucija Maskvoje.

1969 m.

IŠSKIRTINIAI SALDAINIAI „Lietuvaitė“

1969 m. saldainių fabrike „Rūta“ pradėti gaminti saldainiai „Lietuvaitė“, kurių receptūra nepakito iki šių dienų. Saldainiai „Lietuvaitė“ – trijų sluoksnių suflė ir želė saldainiai su šokoladu. Lietuviškų tradicijų puoselėjimas tarpukario laikotarpiu įkvėpė sukurti trispalvę atkartojantį motyvą.

A. Gricevičiaus vaikaičių „Rūta“
nuo 1993 m.

1993 m.

Fabriko sugrąžinimas

1993 m. pabaigoje saldainių fabriko „Rūta“ nuosavybės teisės buvo grąžintos tikriesiems savininkams – A. Gricevičiaus sūnui ir vaikaitėms. Jie fabriko veiklą pasuko įkūrėjo parinkta kryptimi: „Rūta“ vėl tapo išskirtinius, originalius, Lietuvą reprezentuojančius saldumynus gaminančiu fabriku. Vėliau, 2002 m. lapkritį, Antano Gricevičiaus saldainių fabrikas „Rūta“ reorganizuotas į uždarąją akcinę bendrovę „Rūta“.

2012 m.

Šokolado muziejus

Saugomame istoriniame paveldo pastate buvo atidarytas „Rūtos“ šokolado muziejus, pasakojantis daugiau nei keturis tūkstantmečius besitęsiančią šokolado istoriją. Tai iki šiol vienintelis šokolado muziejus Lietuvoje. Muziejus jau sulaukė daugiau kaip 160 000 lankytojų iš 95 valstybių.

2013 m.

100 metų

Saldainių fabrikas „Rūta“ šventė 100 metų jubiliejų! Iškilmėse dalyvavo visi įmonės darbuotojai, partneriai ir svarbiausiai klientai. Būtent šiai progai buvo sukurta speciali jubiliejinė gaminių linija. Dėl nepriekaištingo skonio ir kokybės jos gaminiai tapo vienais populiariausių saldainių fabriko „Rūta“ gaminių.

Rūtos“ istorija atspindi ir Lietuvos praėjusio šimtmečio istoriją

– tuomet sakė UAB „Rūta“ direktorius Algirdas Gluodas.

2015 m.

IŠSKIRTINIAI APDOVANOJIMAI

Saldainių fabrikas „Rūta“ daug dėmesio skiria gaminių skoniui, išskirtinumui ir kokybei. Šios pastangos kasmet įvertinamos Lietuvos ir tarptautinėse parodose bei konkursuose. Tai pažymi įmonės siekį nuolat stebinti vartotojus nepriekaištingais, apdovanojimų vertais gaminiais.

2017 m.

NAUJA GAMINIŲ LINIJA GREENZ

Atsižvelgiant į spartėjantį gyvenimo tempą ir vartotojų poreikius greitiems bei vertingiems užkandžiams, buvo atidarytas naujas GREENZ gaminių cechas. Šių užkandžių asortimentas nuolat plečiamas – dabar jį sudaro beveik 30 skirtingų gaminių.

2018 m.

Maisto sauga

Įmonėje įdiegta maisto saugos ir kokybės sistema, sertifikuota pagal Visuotinio maisto saugos standarto BRC GS9 versijos reikalavimus. Gerbiame savo istoriją ir laikomės šeimos vertybių versle, burdami ir ugdydami darbuotojus, nuolat diegdami pažangius gamybos procesus, užtikrinančius aukščiausią produktų kokybę ir maisto saugą.

2022 m.

Dėmesys tvarumui

„Rūta“ nuolat siekia prisidėti prie geresnio pasaulio žmonėms ir gamtai. Būtent todėl 2022 m. saldainių fabrikas gavo „Rainforest Alliance“ sertifikatą, kuris patvirtina, kad įmonė kakavą perka iš sertifikuotų ūkių (www.rainforest-alliance.org).

Prie tvaresnio pasaulio įmonė prisideda ir kitose srityse: pakuotėse naudoja perdirbtų kakavos pupelių lukštų formeles, vis dažniau atsisako plastiko. Be to, įmonės firminėse parduotuvėse didelę dalį asortimento sudaro sveriami gaminiai, parduodami be pakuotės.