Įmonės istorija

1877 m.

ANTANAS GRICEVIČIUS

1877 m. Šiauliuose gimė Antanas Gricevičius. Jo tėvai Antanas ir Teklė Gricevičiai augino penkis sūnus. Aštuoniolikmetis Antanas išvyko į Vilnių ir įsidarbino šokolado fabrike „Viktorija“ pameistriu, o netrukus tapo meistru. Už pavyzdingą tarnybą 1902 m. gavo fabriko savininkų vardinę dovaną – sidabrinį, o vėliau ir auksinį laikrodį, kuriuos galima pamatyti Šokolado muziejuje. Dar dirbdamas Vilniuje, A. Gricevičius įsimylėjo ir vedė fabriko darbininkę Juzefą Petkevičiūtę, su ja vėliau grįžo į Šiaulius.

Antano Gricevičiaus „Rūta“
(1913–1940 m.)

1913 m.

SALDAINIŲ FABRIKO ĮKŪRIMAS

Saldainių fabriko „Rūta“ istorija prasidėjo 1913 m. Šiauliuose, kai 36 m. A. Gricevičius nedideliame mediniame name įrengė karamelės virimo katilą. To meto Lietuvoje daugumą verslo įmonių valdė kitataučiai, tad norėdamas pabrėžti saldainių dirbtuvėlės lietuviškumą A. Gricevičius pavadino ją tautinio augalo vardu – „Rūta“.

19141918 m.

Pirmasis pasaulinis karas

1915 m. prie Šiaulių artėjant Pirmojo pasaulinio karo mūšiams fabrikas buvo uždarytas. A. Gricevičius su šeima pasitraukė į Rusiją, vėliau Sankt Peterburge baigė konditerių kursus. 1917 m. A. Gricevičius su žmona ir pirmagimiais Vladu ir Marija grįžo į Šiaulius ir ėmėsi atstatyti beveik sunaikintą fabriką. Darbštaus ir energingo įkūrėjo pastangomis fabrikas pamažu augo ir plėtėsi.

1922 m.

Talentas, įvertintas apdovanojimais

1922 m. Kaune vykusioje Lietuvos žemės ūkio ir pramonės parodoje „Rūta“ pelnė pirmąjį aukso medalį. Vėliau A. Gricevičiaus konditerio talentas Nepriklausomos Lietuvos žemės ūkio parodose buvo įvertintas dar 4 aukso medaliais. „Rūtos“ gaminiai buvo apdovanoti ir tarptautinėse parodose: 1929 m. įmonė pelnė Didįjį prizą Italijoje, o 1931 m. – aukso medalį Didžiojoje Britanijoje.

1928-1939 m.

Tarpukaris

Tarpukariu įmonė suklestėjo. 1929 m. A. Gricevičius pastatė naują gamybinį pastatą su patalpa parduotuvei pagal žymaus architekto K. Reisono projektą. Tuomet fabrike jau dirbo 160 darbuotojų ir buvo gaminami net 300 pavadinimų saldainiai. 

Nacionalizuota „Rūta“
(1940–1993 m.)

1940 m.

Antrasis pasaulinis karas

Antrojo pasaulinio karo metais „Rūta“ buvo nacionalizuota, todėl, kaip ir kiti saldainių fabrikai, sovietiniu laikotarpiu saldainius gamino pagal standartizuotas, visos Sąjungos mastu patvirtintas receptūras.

1969 m.

IŠSKIRTINIAI SALDAINIAI „Lietuvaitė“

1969 m. saldainių fabrike „Rūta“ pradėti gaminti saldainiai „Lietuvaitė“, kurių receptūra nepakito iki šių dienų. Saldainiai „Lietuvaitė“ – trijų sluoksnių suflė ir želė saldainiai su šokoladu, sudarantys Lietuvos trispalvės derinį.

A. Gricevičiaus vaikaičių „Rūta“
nuo 1993 m.

1993 m.

Fabriko sugrąžinimas

1993 m. pabaigoje saldainių fabriko „Rūta“ nuosavybės teisės buvo grąžintos tikriesiems savininkams – A. Gricevičiaus sūnui ir vaikaitėms. Jie fabriko veiklą pasuko įkūrėjo parinkta kryptimi: „Rūta“ vėl tapo išskirtinius, kokybiškus, Lietuvą reprezentuojančius saldumynus gaminančiu fabriku.

2012 m.

Atidarytas Šokolado muziejus

Saugomame istoriniame paveldo pastate buvo atidarytas „Rūtos“ šokolado muziejus, pasakojantis apie įmonės istoriją ir daugiau nei 4000 m. besitęsiančią šokolado istoriją. Tuometinis įmonės vadovas Algirdas Gluodas iniciavo muziejaus kūrimą norėdamas šviesti visuomenę apie šokoladą bei jo gamybą.

Rūtos“ istorija atspindi ir Lietuvos praėjusio šimtmečio istoriją

– tuomet sakė UAB „Rūta“ direktorius Algirdas Gluodas.

2015 m.

IŠSKIRTINIAI APDOVANOJIMAI

Saldainių fabrikas „Rūta“ daug dėmesio skiria gaminių skoniui, išskirtinumui ir kokybei. Šios pastangos kasmet įvertinamos Lietuvos ir tarptautinėse parodose bei konkursuose.

2017 m.

INVESTICIJOS Į GAMYBĄ

Siekdama patenkinti rinkos poreikius ir išlikti konkurencinga, įmonė nuolat investuoja į gamybą. 2017 m. įmonėje pradėjo veikti net dvi naujos gamybos linijos, skirtos užkandžių kategorijos „Greenz“ gaminiams ir šokolado plytelėms. 

2019 m.

Firminių parduotuvių tinklas

2019 m. firmines saldainių fabriko „Rūta“ parduotuves vartotojai galėjo rasti net 5 didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Įmonė nuolat plečia savo firminių parduotuvių tinklą, kuris kasmet auga ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

2022 m.

Dėmesys tvarumui

„Rūta“ nuolat siekia prisidėti prie geresnio pasaulio žmonėms ir gamtai. Būtent todėl 2022 m. saldainių fabrikas gavo „Rainforest Alliance“ sertifikatą, kuris patvirtina, kad įmonė kakavą perka iš sertifikuotų ūkių (www.rainforest-alliance.org).

2023 m.

110 metų jubiliejus

2023 m. fabrikas švenčia 110 metų jubiliejų, kuriam paminėti sukurta išskirtinė gaminių kolekcija. Jos dizaine vyrauja istorinės saldainių fabriko „Rūta“ detalės: tarpukariu kurti saldainių popierėliai ir skirtingų laikotarpių nuotraukos, atspindinčios fabriko kasdienybę.